Páros konzultációk
Ára

Amit emberi kapcsolat idézett elő egykor, azt emberi kapcsolat hozhatja helyre.
Luborsky
Kapcsolatainkat rendszerként érdemes felfogni, amelybe beleszületünk, ami által fejlődünk, ami által választ kapunk arra a kérdésre, hogy kik vagyunk mi.
Kapcsolat Fókuszú Terápia
Egy ideje együtt vagytok, lehet, hogy nem olyan régóta, de tudatosak vagytok a már most felmerülő problémákra, és igyekeztek az elején elcsípni őket, megtanulni egymást, szövetkezni, együttműködni.
Az is lehet, hogy régebb óta vagytok együtt, akár házasságban, gyerekekkel, lehet, hogy jó ideje eltávolodva, de most valami olyan inger ért titeket, ami miatt eljönnétek, ami miatt nem érzitek tovább fenntarthatónak a helyzetet.
Lehet, hogy egy-egy konfliktus eszkalálódik addig, amíg már tényleg bántjátok egymást és a sok sérelem lassan egymásra rakódott. Most nem mertek a másikhoz közeledni, mert egyrészt neki kellene, hiszen ő bántott meg, másrészt féltek egy újabb fájdalomtól, elutasítástól. Mindketten a másikra vártok…
Persze van olyan, hogy elfogyott a muníció, de a legtöbb esetben mindennek az alján szeretet és kötődés van, és a frusztráció, hogy nem tudtok kapcsolódni, közel kerülni egymáshoz, beleengedni magatokat ismét.
Pedig az elején minden fantasztikus volt, a másik adta meg éppen azt, amire olyan nagyon vágytatok. Még az is lehet, hogy nem volt nagy szerelem, de egy korábbi csalódás után ez a kapcsolat biztonságosnak, megnyugtatónak tűnt, és ezzel adta meg, ami akkor jó volt nektek. De most már az is felmerül, hogy nem illetek össze, nem ő a megfelelő személy a számotokra, esetleg nem ilyennek ismertétek meg, megváltozott, már azt sem tudjátok, ki van mellettetek… Vagy éppen megvan még a szeretet, de valahogy mindig elmentek egymás mellett, félreértitek egymást, nem sikerül az az intimitás, amire annyira vágynátok.
.
Tudat alatt az azonos sérülési szinten lévő partnert választjuk, ezért valószínűleg éppen ő az, akivel neked dolgod van. De mindketten hoztatok egy csomagot gyerekkorból, olyan érzéseket, amiket nagyon szeretnétek elkerülni, a párkapcsolatotokban az ellenkezőjét megélni: legyek én a legfontosabb, legyek szeretve és elismerve, legyek elég jó neked… De aztán elvisznek a hétköznapok, a projektek, a gyereknevelés és az a párkapcsolati dinamika, aminek során mégis létrehozunk egy olyan forgatókönyvet, amikor ezeket az igen fájó érzéseket tapasztaljuk meg újra és újra. Ebben összejátszunk, kölcsönösen triggereljük egymást, védekezünk, támadunk és közben sebeket ejtünk, amelyek végül azt mondják: nem vagy elég fontos, nem vagy elég jó nekem. Egy-egy jelenbeli konfliktus visszadob bennünket “gyermek” üzemmódba, és ugyanúgy fáj, mint amennyire akkor fájt, és ugyanúgy nem felnőttként reagálunk, hanem azzal a gyermeki eszköztelenséggel, mint akkor. A nem rendezett konfliktusok, a benne szerzett rossz érzések aztán egymásra rakódnak, és még nagyobb védekezésre késztetnek. De az a működés, ami akkor segített túlélni, ma már inkább akadály.
.
A jó hír az, hogy ezeket az önvédelmi működéseket fel lehet fejteni, tudatossá tenni, akár már az első alkalommal elindítva az érezhető változást. Úgy tűnik, a másik osztja csak a sebeket, de együtt csináljátok, két áldozat van, akkor is, ha az egyik fél aktívabb, a másik passzívabb. Ezzel lekerülhet egymás hibáztatása, újra közel és szövetségben érzitek magatokat, és ha lesz is újabb konfliktus vagy dinamika, azokban egyre rövidebb időt fogtok tölteni, illetve utána — már felnőtt énrészből — képesek lesztek azt jól megbeszélni. De átnézzük a parentifikáció eshetőségét, a határokat, az eltérő kapcsolódási igényeket (testi kontaktus / beszélgetés), a gyereknevelési problémákat vagy a strukturális kérdéseket is, hogy hogyan érdemes az életeteket alakítani ahhoz, hogy legyen egymásra időtök. Akár tizenévnyi lassú eltávolodás is megfordítható, az a közelség, amit már el sem tudtatok képzelni, ismét átélhető.
.
Mindez nem olyan hosszú idő, főleg a problémák kialakulásához képest, arra számítsatok, hogy körülbelül 8 alkalomra érdemes elköteleződnötök, az alkalmak pedig kéthetente javasoltak, így legkevesebb 4 hónappal számoljatok. Ez a folyamat azonban alkalomról alkalomra könnyebb és örömtelibb lesz, ahogy közben az otthoni életetek is.
Ha nagy a feszültség köztetek jelenleg, akkor esetleg előbb egyéniben jöjjetek el 1-1 alkalomra és utána kezdjük el a közös munkát.
.
Az alkalmak lehetnek az én vezetésemmel vagy igény szerint kettős vezetéssel. A kooterapeutám Sugár Márton család-rendszer terapeuta és integrál coach, akiről itt olvashatsz bővebben: https://martonsugar.com/parkapcsolat/.
.
Írások
Családterápiával és párkapcsolati dinamikákkal kapcsolatos írások itt.
.
Otthon végezhető
Ha szeretnétek otthon is dolgozni magatokon, az elgondolkoztató, közelebb hozó és játékos formájú letölthető munkafüzetet megvásárolhatjátok itt.
.
Időpontfoglalás
Ha nem találsz megfelelő időpontot, írj nekem.
* https://www.csaladrendszerterapia.hu/mi-a-csalad-rendszer-terapia/